Hizmet Bilişim

Özgür Tarım

Öz Atabey İnşaat

Lale Lokantası

ATATUR

12-08-2022 09:11 Kategori: Güncel

Milletvekili Bakırlıoğlu; ‘‘Manisa İmar Rantı Merkezi Oldu’’

Milletvekili Bakırlıoğlu; ‘‘Manisa İmar Rantı Merkezi Oldu’’
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"CHP düzenlediği basın toplantısında, Manisa’nın 1/1000’lik imar planı değişikliğinde MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün, Uncubozköy Mahallesi'nde kendisine ve ailesine ait 4 adet adayı birleştirerek tek ada haline getirip 15 kat imar izni veril gündeme getirildi."

Haber Akhisar

CHP düzenlediği basın toplantısında,  Manisa’nın 1/1000’lik imar planı değişikliğinde MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün, Uncubozköy Mahallesi'nde kendisine ve ailesine ait 4 adet adayı birleştirerek tek ada haline getirip 15 kat imar izni veril gündeme getirildi.

Manisa CHP İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısına, Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Manisa İl Başkan Yardımcısı Ali kuyumcu, Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, Yunus Emre Belediye Meclis üyesi Bülent Mersinli, TMMOB Mimarlar Odası eski başkanı ve CHP Yunusemre İmar Komisyonu Başkanı Ferdi Zeyrek katıldı.

MHP'li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz bu kez de kendisine ve ailesine ait olan adalarda yaptığı imar değişikliği gündeme geldiği ifade edilen basın açıklamasında, Manisa’nın 1/1000’lik imar planı değişikliğinde MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün, Uncubozköy Mahallesi'nde kendisine ve ailesine ait sokağı kaldırıp yeşil alan olarak ayrılan alanın yerini değiştirerek ve 4 adet adayı birleştirerek tek ada haline getirip 15 kat imar izni verilmesi imar hakkının nasıl imar rantına dönüştüğünü dile getirildi.

Manisa'nın Yunusemre ilçesine bağlı Karakoca mahallesindeki ormanlık alanın ortasına yapılacak eko turizm alanının Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün kızı Merve Ergün'e ait olduğunun ortaya çıkmasının yankıları hala devam ediyor.

Basın toplantısında konuşan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu; yapılan imar değişikliğiyle Manisa tarihinin en büyük imar vurgunun yaşandığını söyledi.

Bakırlıoğlu konuşmasını şöyle sürdürüdü. Dört adayı birleştirip tek ada haline getirerek üstüne birde kat imar izni vermek demek ‘Ballı kaymaklı rant' anlamına gelmektedir.

Çünkü burada en düşük 350 milyon liralık bir rant var. Bu büyük bir vurgundur. Bu rakam önümüzdeki yıllarda daha da yükselebilir.

İmar planları bir şehrin geleceğini şekillendirmek için yapılır. Ama görüyoruz ki Cengiz Ergün şehrin geleceğini bir tarafa bırakmış, ailesinin ve kendi geleceğini düşünme yoluna gitmiş.

Eskiden belediye başkanlarına bu topraklarda Şehr’ül Emin denilmekteydi. Yani şehrin güvenilin insanı anlamına gelir. Görülüyor ki, Cengiz Ergün rant peşinde koşarak emin insan olmaktan çıkıp, rant insanı haline gelmiştir.

Şehrin geleceğine ihanet etmektedir.

İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konuyla ilgili her hangi bir soruşturma başlatacak mı, yoksa ittifak ortağı MHP’li belediye diye buradaki imar rantını üzerini örtmeye mi çalışılacak?

Konu hakkında bilgi veren CHP Yunus Emre İmar Komisyonu Başkanı Ferdi Zeyrek; 1/1000'lik imar değişikliği planlarını incelerken Uncubozköy Mahallesi’ndeki bazı alanlar çok dikkatimi çekti.

İmar değişikliği ile birlikte ilk olarak 5512 sokak ortadan kaldırılmış.

Daha sonra sokağın önündeki yeşil alanı başka bir yere taşınmış. Bunlar yapıldıktan sonra 1271, 2139,2143 ve 2138 numaraları adalar birleştirilerek tek ada haline getirilmiş.

4 adanın birleştirilmesiyle oluşan 40 bin metre karelik yeni yere ise 15 kat imar izni verilmiş. Daha önceden 5 kat hakkı olan yer, yeni imar planı değişikliğiyle 15 katlı yer haline gelmiş.

Ardından bu parselin kime ait olduğunun araştırmasını yaptık. Yaptığımız araştırmada 15 kat imar izni verilen arsanın sahibi Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve ailesi çıktı.

İlginç tarafı 15 kat imar izni verilen adanın çevresindeki binalar beş katlı ve beş kat imar izinli sadece belediye başkanı ve ailesine ait olan alan 15 kat yapılaşma izni var.

Toplantıda söz alan Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak konuşmasında, rant söz konusu oldu mu belediye başkanı kendisi fütursuzca hareket ediyor ve kendisi ile çevresine hemen bir kapı açıyor.

Şu demek oluyor ki Cengiz Ergün artık “Ali Kıran Baş Kesen” kesilmiş ve küçük bir Recep Tayyip Erdoğan olmuş.

Kendisine ve ailesine ait olan alanlara kat imar izni vermekten ne çekiniyorlar ne de utanıyorlar. Yüzleri bile kızarmıyor. Yapılan bu iş hayasızlıktır. Vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Artık Cengiz Ergün'e veda etmenin zamanı geldi.

Bu arkadaşlar Manisa'nın gerçek sorunlarıyla uğraşacaklarına kendi ceplerini doldurmakla uğraşıyorlar. Kendini ve yandaşlarını zengin ediyor. Artık buna ‘Dur' demenin zamanı gelmiştir ifadelerine yer verdi.

Milletvekili Bakırlıoğlu; ‘‘Manisa İmar Rantı Merkezi Oldu’’
Milletvekili Bakırlıoğlu; ‘‘Manisa İmar Rantı Merkezi Oldu’’Bu haber 478 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Güncel HABERLERİ
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

iyi mi

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ