Akhisar Üniversitesi

Lale Lokantası

lale

01-05-2024 15:36 Kategori: Siyaset | Bölge: MANİSA

CHP’li Bakırlıoğlu iktidarın 1 Mayıs Karnesini açıkladı : “1000 Kişiden 16’sı Modern Köle”

CHP’li Bakırlıoğlu iktidarın 1 Mayıs Karnesini açıkladı : “1000 Kişiden 16’sı Modern Köle”
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu 1 Mayıs’ta iktidarın karnesini açıkladı. Küresel Kölelik Endeksine göre Türkiye’de her bin kişiden yaklaşık 16’sının işçi değil köle olduğuna dikkat çeken Bakırlıoğlu “32 binden fazla hayatını kaybeden işçi, modern kölelikte birinci, refahta 95’inci” dedi."

CHP’li Bakırlıoğlu iktidarın 1 Mayıs Karnesini açıkladı : “1000 Kişiden 16’sı Modern Köle”

 

“1000 Kişiden 16’sı Modern Köle”

CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu 1 Mayıs’ta iktidarın karnesini açıkladı. Küresel Kölelik Endeksine göre Türkiye’de her bin kişiden yaklaşık 16’sının işçi değil köle olduğuna dikkat çeken Bakırlıoğlu “32 binden fazla hayatını kaybeden işçi, modern kölelikte birinci, refahta 95’inci” dedi.

Bakırlıoğlu, 1 Mayıs için yaptığı yazılı açıklamada işçi ve emekçilerin alım gücünün her geçen gün azaldığını ifade ederek “ekonomik krizle değil; emekçilerle mücadele eden siyasi bir anlayışla karşı karşıyayız. Cumhuriyet tarihinde işçiyi, emekçiyi bu kadar ayaklar altına alan bir iktidar görülmedi” dedi.

2023 Küresel Kölelik Endeksi’ne göre Türkiye'deki her bin kişiden yaklaşık 16’sının işçi değil köle olduğunu ifade eden Bakırlıoğlu “Türkiye, Modern Kölelik Endeksi'nde dünyada beşinci, Avrupa'da birinci sırada yer alıyor. Son altı yılda ülkemizin geldiği ekonomik ve siyasal ortam, maalesef işçilerimizi kölelik düzenine mahkum etmiş durumda. Oysa çok değil aynı kuruluşun 2018’de hazırladığı son raporda Türkiye 48. sırada yer alıyordu. Aradan geçen 6 sene ülkemizde yaşanan bu büyük gerilemeyi gösteriyor. Yayınlanan listede dünya genelinde Türkiye’den kötü olan ülkeler Kuzey Kore, Eritre, Moritanya ve Suudi Arabistan. Yani hayaller Almanya, gerçekler Moritanya” şekilinde konuştu.

Şu anda Türkiye'de yoksul ya da yoksulluk tehdidi altında yaşayan kişi sayısının, AB üyesi 22 ülkenin nüfusundan daha fazla olduğunu vurgulayan Bakırlıoğlu “Bunun yanısıra ülkemizde her gün ortalama 5 işçi hayatını kaybediyor ve 2003-2024 yılları arasında da 32 binden fazla işçi hayatını kaybetmiş durumda. Çocuk işçilikte ise çalışma yaşı 10’a kadar düştü. Son 11 yılda 234’ü 14 yaşından küçük 671 çocuk işçi hayatını kaybetti. Ülkemizin içinde bulunduğu ağır ekonomik krizden ve siyasal buhrandan tek çıkış yolu CHP iktidarıyla birlikte Cumhuriyetin kuruluş değerlerine yeniden dönmek olacaktır “ dedi.Bu haber 680 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Siyaset HABERLERİ

akm

gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

iyi mi

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ