Hizmet Bilişim

Öz Atabey İnşaat

Özgür Tarım

ATATUR

Lale Lokantası

20-01-2022 16:35 Kategori: Siyaset

Milletvekili Bakırlıoğlu; ‘‘Tarımın Sağlığı Tehlikede’’

Milletvekili Bakırlıoğlu; ‘‘Tarımın Sağlığı Tehlikede’’
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gübre fiyatlarından sonra zirai ilaçlara gelen zamlara tepki gösteren CHP’nin çiftçi Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu bu zamları sadece döviz kuru artışı, hammadde fiyatlarındaki artışla açıklamanın mantıklı olmadığını, yüzde 400 zammın çiftçinin emeğini alın terini sömürmek olduğunu söyledi."

Haber Akhisar

Gübre fiyatlarından sonra zirai ilaçlara gelen zamlara tepki gösteren CHP’nin çiftçi Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu bu zamları sadece döviz kuru artışı, hammadde fiyatlarındaki artışla açıklamanın mantıklı olmadığını, yüzde 400 zammın çiftçinin emeğini alın terini sömürmek olduğunu söyledi.

Zirai İlaç Fiyatlar %70, % 400 Arasında Arttı

Zirai ilaç bayilerine yılbaşı itibariyle gönderilen yeni satış listeleri ilaç fiyatlarındaki artışları gözler önüne serdiğini belirten Bakırlıoğlu bitki koruma ürünlerine gelen zam oranlarının yüzde 70 ile yüzde 400 arasında değiştiğini ve zirai ilaçların fiyatının ortalama iki kat arttığına dikkat çekti.

CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı basın açıklamasında; çok yaygın olarak kullanılan ve halk arasında yeşil kurutan olarak bilinen ilacın fiyatı tam dört kat artmış. Litre fiyatı 60 liradan 230 liraya yükselmiş. Bazı firmaların 20 litrelik paketlerinin fiyatı 10 bin lirayı geçmiştir.

En çok kullanılan ot ilaçlarının fiyatı ikiye katlamış.

Klasik gübrelere yüzde 300-400 oranlarda gelen zamlar aylardır konuşulmaktadır. Bitki besleme ürünü olarak kullanılan sıvı gübrelere de yüzde 300 ila 400 arasında zam geldi.

Bitki beslenmesinde düzenleyici aminoasit ürünlerinde fiyat artış oranı yüzde 100.

Giberellic asit olarak bilinen düzenleyici ürünün 250 lira olan fiyatı gelen zamla birlikte 950 lira olmuş.

İlaçlama sayısı ürün desenine, bitki gelişim evrelerine, bölgelere ve yağış ve sıcaklık gibi etkenlere bağlı olarak değişmektedir.

Çiftçi defalarca ilaçlama yapmak zorunda kalabiliyor. Tarımsal maliyet içerisinde önemli yer tutmaktadır ifadelerine yer verdi.

Çiftçi İlaçlama Yapamayacak

Bu fiyatlarla çiftçinin bağın, bahçesini, tarlasını usulüne uygun şekilde ilaçlaması, gübrelemesi mümkün olmadığını vurgulayan CHP Milletvekili 2022’nin çiftçi için zor geçeceğini sektördeki herkesin dile getirdiğini söyledi.

Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu sözlerine, borç içinde tarımsal faaliyet yapmaya çalışan çiftçi ekim zamanı toprakaltı gübresini atamadı. Önümüzdeki aylarda bir çok ürün için ilaçlamalar başlayacak. Çiftçi eğer ilaç alıp tarlasına bağına bahçesine atamazsa büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız demektir.

Çünkü iyi verim alınması ve kaliteli ürün hasadı için bitki zararlılarıyla, hastalıklarıyla usulüne uygun ve zamanında mücadele edilmesi gerekmektedir.

Bitki Zararlıları ve Hastalıkları Yayılabilir

İlaçlamadaki aksaklık çok ciddi verim neden olacaktır. Sadece verim kaybı değil bir çok hastalığın ve bitki zararlısının yayılması riski var diyerek devam etti.

Bu zamları sadece döviz kuru artışı, hammadde fiyatlarındaki artışla açıklamak çok mantıklı gelmiyor diyen Bakırlıoğlu yüzde 400 zam çiftçinin emeğini alın terini sömürmek olduğunu, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Rekabet Kurumunun bu duruma el koyası gerektiğini sözlerine ekledi.Bu haber 465 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Siyaset HABERLERİ
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

iyi mi

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ