Hizmet Bilgisayar

Öz Atabey İnşaat

Özgür Tarım

Atatur Taşımacılık

Lale Lokantası 2

Adana Ocakbaşı

05-12-2018 17:13 Kategori: Siyaset

Milletvekili Bakırlıoğlu; Demirci’de El Halı Dokumacılığı Yaşatılmalı

Milletvekili Bakırlıoğlu; Demirci’de El Halı Dokumacılığı Yaşatılmalı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Demirci ve Gördes halıcılık sektörünün sorunlarının araştırılması, geleneksel el sanatlarımızdan olan el halı dokumacılığının korunması ve geliştirilmesi için Meclis’te bir araştırma önergesi veren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu; “Büyük bir sabır ve zahmetle dokunan halılarımız hak ettiği değeri görmelidir” dedi."

Haber Akhisar

Demirci ve Gördes halıcılık sektörünün sorunlarının araştırılması,  geleneksel el sanatlarımızdan olan el halı dokumacılığının korunması ve geliştirilmesi için Meclis’te bir araştırma önergesi veren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu; “Büyük bir sabır ve zahmetle dokunan halılarımız hak ettiği değeri görmelidir” dedi.

Manisa Demirci ve Gördes ilçelerinin, el dokuma halıcılığının en önemli merkezleri olduğunu belirten Bakırlıoğlu Meclis Başkanlığına verdiği önergesinde; “Bölgede halıcılık 200 yılı aşkın şekilde devam eden bir geçim kaynağıdır. 

İhracata ve iç piyasaya yönelik dokunan halılar, ilçelerin en önemli gelir kaynaklarında birisidir.

Zaman içerisinde halıcılık sektörü Demirci’de toplanmıştır. Büyük bir sabır ve zahmetle dokunan Demirci halıları başta saraylarımız olmak üzere, dünyanın bir çok yerinde mekanları süslemektedir.

Halılarımızı diğerlerinden farklı kılan desen ve renklerinin yanında özel düğüm atma teknikleri vardır. Gördes Düğümü, çift düğüm ya da kapalı ilme, sadece Manisa bölgesinde kullanıldığından bu ismi alan, Türkiye'de halı dokumalarda kullanılan, dünya literatürüne de Türk düğümü olarak geçmiş, bir düğüm çeşididir.

Geçmiş yıllarda Demirci’de yaklaşık 8.000 dokuma tazgahı ve 10.000 halı dokuyucusu varken bugün sayı 500’e kadar düşmüştür. Gördes ilçemizde ise bitme noktasına gelmiştir.

El tezgâhı ile üretilen kaliteli halılarıyla iç ve dış piyasada söz sahibi olmasına rağmen 1980’li yıllarda Ülkemizdeki gelişmelere paralel olarak, Demirci halıcılığı da bir değişim sürecine girmiş ve bölgede açılan fabrikalarda üretimin serileşmesi ile birlikte, el dokuma halıcılığında ciddi gerileme olmuştur.

Demirci’de 1950 yıllarında halıların % 100’ü el dokuması iken, bugün Makine halısının payı (Cami ve otel halısı) % 98’e çıkarken, el dokumasının payı % 2’ye kadar düşmüştür. El dokuması halı üretimi sadece tüccarlara yapıldığından verilen emeğin karşılığı alınmadığı gibi dokuyucu kadınlar sigortasız çalıştırılmaktadır.

Son dönemlerde makine halıcılığında da yapısal bir değişikliğe gidilerek, duvardan duvara halı üretimi ve cami halısı üretimiyle Türkiye ve dünya pazarının büyük bir kısmında söz sahibi olmuştur. Fakat ucuz halı ithalatı halı fabrikalarının çoğunun kapanmasına neden olmuştur.

Geleneksel el sanatlarından olan halıcığın korunması, geliştirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için geçimini halı dokumacılığından sağlayan üreticilerin desteklenmesi gerekmektedir. Halı dokumacılığında iş gücünü kadınlar oluşturmaktadır.

Demirci ve Gördes halıcılığının gelişmesi için yapılacak çalışmalar kadınlara istihdam yaratacak ve hem ilçe hem de aile ekonomilerine katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi.

Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Demirci ve Gördes halıcılık sektörünün sorunlarının araştırılması, geleneksel el sanatlarımızdan olan el halı dokumacılığının korunması, geliştirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması ve geçimini halı dokumacılığından sağlayan üreticilerin desteklenmesi için çözüm yollarının belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

Milletvekili Bakırlıoğlu; Demirci’de El Halı Dokumacılığı Yaşatılmalı
Milletvekili Bakırlıoğlu; Demirci’de El Halı Dokumacılığı YaşatılmalıBu haber 771 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Siyaset HABERLERİ
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

iyi mi

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ