Marvel Giyim

Özgür Tarım

Muhtar Yakup

Öz Atabey İnşaat

Lale Lokantası 2

Adana Ocakbaşı

Atatur Taşımacılık

04-08-2018 09:58 Kategori: Siyaset

Milletvekili Bakırlıoğlu, Bakır Göletindeki sulama sorununu meclis gündemine taşıdı

Milletvekili Bakırlıoğlu, Bakır Göletindeki sulama sorununu meclis gündemine taşıdı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"İhale aşamasından başlayarak yapımı tamamlanıncaya kadar birçok aksaklıklarla karşılaşılan Bakır Göleti’nden bir türlü yapılamayan tarımsal sulama sorununu Meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu,"

Haber Akhisar

İhale aşamasından başlayarak yapımı tamamlanıncaya kadar birçok aksaklıklarla karşılaşılan Bakır Göleti’nden bir türlü yapılamayan tarımsal sulama sorununu Meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, topraklarını su ile buluşturamayan çiftçilerin sorunlarına dikkat çekti.

Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

Soru önergesinde: Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü ‘nce 10.08.2007 tarihinde Açık İhalesi yapılan Manisa-Kırkağaç Bakır Göleti ve Sulaması İnşaatı’nın,   DSİ 2. Bölge kayıtlarına göre 31.12.2008 tarihinde işletmeye alındığı ve 1420 dekar alanın sulanabildiği belirtilmektedir. 

Ancak ihale aşamasından başlayarak yapımı tamamlanıncaya kadar birçok aksaklıklarla karşılaşılan gölette çatlaklar oluştuğu ve tamir edildiği bu tamirat sırasında sulama borularının betonla doldurulduğu iddia edilmektedir.

Yapıldığı günden bu yana su tutma sorunu yaşanan,  sorunun giderilmesi için regülatör tesisleri ilave edilen, buna rağmen yeterli su tutma kapasitesine ulaşamayan ve tarımsal sulama yapılamayan gölet,  topraklarını su ile buluşturmak üzere sabırsızlanan çiftçilerimizi hayal kırklığına uğratmıştır.

Sulama amacı ile kurulmuş, ancak amacına hizmet etmeyen ve kurulduğu günden bu yana bir türlü randıman alınamayan göletin yapımı ve tamiratları aşamasındaki yanlışlara dikkat çeken ve yüksek maliyetlere değinen Bakırlıoğlu, bu göletten tarımsal sulama yapılıp, yapılamayacağını, ve çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda başka bir gölet projesi olup olamadığını sordu.

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla 03.08.2018                                                                                         

 Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Manisa Milletvekili

 Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü ‘nce 10.08.2007 tarihinde Açık İhalesi yapılan  Manisa-Kırkağaç Bakır Göleti ve Sulaması İnşaatı’nın,   DSİ 2. Bölge kayıtlarına göre 31.12.2008 tarihinde işletmeye alındığı  ve 1420 dekar alanın sulanabildiği belirtilmektedir. 

 Ancak ihale aşamasından başlayarak yapımı tamamlanıncaya kadar bir çok aksaklıklarla karşılaşılan Gölet’ te  çatlaklar  oluştuğu ve  tamir edildiği  bu tamirat sırasında sulama borularının betonla doldurulduğu  iddia edilmektedir.  Yapıldığı günden bu yana su tutma sorunu yaşanan,  sorunun giderilmesi için regülatör tesisleri  ilave edilen, buna rağmen yeterli su tutma kapasitesine ulaşamayan ve tarımsal sulama yapılamayan gölet,  topraklarını su ile buluşturmak üzere sabırsızlanan çiftçilerimizi hayal kırklığına uğratmıştır.

 Bunlara göre;

1-      Sulama amacı ile kurulmuş ancak amacına hizmet etmeyen Göletin maliyeti ne kadar dır?

2-      Daha sonra yapılan çatlak tamiratı  sırasında boruların betonla doldurulduğu iddiaları doğru mudur?  

3-      Regülatör tesisleri  ve çatlak tamiratı için ne kadar para harcanmıştır?

4-      Gölet projelendirilirken yapılan zemin etüdünde  yeterli suyu toplayıp toplayamayacağı araştırılmamış mıdır? 

5-      Su toplama  sorununun giderilebilmesi  için yapılan  herhangi bir çalışma var mıdır?  

6-       Bu Göletten tarımsal sulama yapılabilecek midir? Yapılacaksa ne zaman yapılacaktır? 

7-      Çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için bölgede başka sulama göleti yapılacak mıdır?Bu haber 2992 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Siyaset HABERLERİ
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

iyi mi

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ