Hizmet Bilgisayar

Öz Atabey İnşaat

Özgür Tarım

Atatur Taşımacılık

Adana Ocakbaşı

Lale Lokantası 2

28-09-2018 12:45 Kategori: Siyaset

CHP Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu; Sofralık zeytine prim verilmeli

CHP Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu; Sofralık zeytine prim verilmeli
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Manisa bölgesinde zeytin hasadının başlaması nedeniyle basın açıklaması yapan CHP’nin çiftçi Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu sofralık zeytine pirim verilmesinin artık zorunluluk olduğunu, zeytinyağına verilen pirimin ise arttırılması gerektiğini bir kez daha dile getirdi."

Haber Akhisar

Manisa bölgesinde zeytin hasadının başlaması nedeniyle basın açıklaması yapan CHP’nin çiftçi Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu sofralık zeytine pirim verilmesinin artık zorunluluk olduğunu, zeytinyağına verilen pirimin ise arttırılması gerektiğini bir kez daha dile getirdi.

MALİYET ARTTI, FİYAT GERİLEDİ

Hasadın başlamasıyla tüccarın zeytin alımına başladığını fakat piyasada oluşmakta olan fiyatların zeytin üreticisi için umut vaat etmediğini belirten Manisa Milletvekili Vehbi BAKIRLIOĞLU açıklamasında; artan maliyetler yüzünden üretici topladığı zeytini 2,5 liraya maletmiştir. Bu gün Domat zeytinin fiyatıda ortalama 2.5 lira dolayındadır.

Zeytin üreticisinin maliyetleri bir sene içerisinde katlanarak artmış olmasına rağmen, bu yılki zeytin fiyatı, beş yıl önceki seviyelere ne yazık ki ulaşamamıştır.

Çiftçi yine vahşi piyasa koşullarına mahkum edilmiştir. Bu durumda zeytincimizin hasattan sonra borçlarını ödeyebilme, ailesinin geçimini sağlayabilme ve bahçesini gelecek yıla hazırlayacak bakımını yapabilme şansı yoktur.

AK PARTİ ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ HİÇ GÜLDÜRMEDİ

AKP’nin yanlış politikaları yüzünden çiftçinin yüzü yıllardır hiç gülmemiştir. Üç ayda bir açıklanan ekonomik büyüme rakamlarında tarım sektörünün küçüldüğü görülmektedir.

Günümüzde zeytinciliğe gereken destek verilmemiştir. Bu nedenle zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin kazançları azalmış, ihracat rakamları son yıllarda düşüş göstermiştir.

SOFRALIK ZEYTİNE PRİM VERİLMELİ

Yapılması gerekenler bellidir. Sektörün bütün paydaşlarının üzerinde fikir birliğine vardığı ve yıllardır dile getirdiği fakat bir türlü atılmayan adımlar, en kısa zamanda bir bir atılmalıdır.

Öncelikle sofralık zeytine de prim desteği verilmelidir. Zeytine kilogram başına 1 lira, zeytinyağına 3 lira destek verilmelidir. Bu amaçla hazırladığım ve Meclis Başkanlığına sunduğum Kanun Teklifimiz önemli bir gündem haline gelmiştir.

Çünkü zeytin üreticilerimizin böyle kötü sezonlarla gelecek yıllarda daha sık karşılaşacağı artık kaçınılmazdır.

Marmara Birlik 180 kalibre zeytini 9 lira 80 kuruştan, 410 kalibre zeytini 4 liradan alacağını açıklamıştır.

Fakat Akhisar yöresinde aynı kalibre zeytin fiyatları birliğin açıkladığı fiyatın neredeyse yarısı kadardır.

Bu durum çiftçinin, üreticinin kooperatifler, birlikler kurarak örgütlenmesinin ne kadar önemli göstermektedir.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞINDA DÜNYA MARKASI OLMALIYIZ

Ayrıca bu kadar değerli bir hazineyi kaliteli üretim ve ihracat olanakları geliştirilerek değerlendirmek zorundayız. Türkiye olarak dünya piyasalarında markalı, ambalajlı olarak yer alabilmemiz için öncelikle ülke imajı ve tanınan marka yaratmamız gerektiği ifadelerine yer verdi.

ZEYTİN ÜRETİCİSİNİN MECLİSTEKİ SESİ OLACAĞIM

Zeytin üreticisi bir Milletvekili olarak, çiftçimizin Meclisteki sesi olacağım diyen CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, zeytin sezonunun bereketli olması temennisiyle vatan ve toprak sevgisiyle her koşulda üretmeye devam eden cefakar çiftçilere ürünü bol ve kazancı bol bir sezon diledi.Bu haber 2917 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Siyaset HABERLERİ
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

iyi mi

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ