Hizmet Bilgisayar

Özgür Tarım

Öz Atabey İnşaat

Lale Lokantası 2

04-02-2019 10:08 Kategori: Siyaset

Bakırlıoğlu; ''Manisa’da Eğitim Dökülüyor''

Bakırlıoğlu; ''Manisa’da Eğitim Dökülüyor''
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Üniversite sınavlarında illerin başarı sıralamasında Manisa’nın 15 yılda, 16 basamak gerileyerek 48. sıraya düşmesini gündeme getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU Manisa’nın liseye geçiş sınavında da (LGS) durumunun çok kötü olduğuna dikkat çekti."

Haber Akhisar

Üniversite sınavlarında illerin başarı sıralamasında Manisa’nın 15 yılda, 16 basamak gerileyerek 48. sıraya düşmesini gündeme getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU Manisa’nın liseye geçiş sınavında da (LGS) durumunun çok kötü olduğuna dikkat çekti.

LGS sonuçlarına göre 2018 yılındaki illerin başarı durumunu değerlendiren ve rakamları açıklayan Bakırlıoğlu;

İllerin LYS Başarı Sıralamasından Manisa     52.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında               72.

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük alanında            69.

Türkçe alanında                                                  60.

Yabancı Dil alanında                                          58.

Fen Bilimleri alanında                                        51.

Matematik alanında                                            44. sıradadır.

Üniversite sınavında olduğu gibi, Liseye Geçiş Sınavında da, Manisa’ya komşu olan İzmir, Denizli, Aydın, Kütahya, Uşak, Balıkesir Muğla’nın gerisindeyiz.

Geçmiş yıllara ilişkin bilgilere ulaşamadığımız için bir değerlendirmede bulunmamız mümkün olamadı.

Üniversite sınavında 48,  liseye geçiş sınavında 52. Olması, Manisa’daki eğitim kalitesinin ne kadar kötü olduğunu gösteriyor.

Sosyo-Ekonomik gelişmişlik sıralamasında 25. ekonomik büyüklük bakımından, sanayi, tarımsal üretim ve ihracat rakamları bakımından ilk on il içerisinde yer alan Manisa’nın, eğitimde bu kadar gerilerde kalması kabul edilemez...

Bu başarısızlığın nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Burada sorumluluğu olan kurumlar başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere özeleştiri yapması gerekmektedir.

Manisa'da velilere mesaj atarak AKP'ye oy isteyen İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin varolması belkide bu başarısızlığın en büyük sebebidir. Eğitimin yerlerde süründüğü Manisa'da başarısız olan kadrolar yenilenmelidir. Kadrolar "sadakate"göre değil, "liyakata"göre şekillendirilmelidir...

CHP olarak bunun mücadelesini, halkımızla, öğrencilerimizle, aydın, demokrat, laik öğretmenlerimizle birlikte vereceğiz.Bu haber 445 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Siyaset HABERLERİ
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

iyi mi

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ