Hizmet Bilişim

Öz Atabey İnşaat

Özgür Tarım

Lale Lokantası

ATATUR

17-02-2021 12:21 Kategori: Güncel

Bakırlıoğlu; ‘‘Bu Paraya Ancak Gözlük Kılıfı Alınır’’

Bakırlıoğlu; ‘‘Bu Paraya Ancak Gözlük Kılıfı Alınır’’
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Manisa ve ilçelerinde esnaf ziyaretlerini sürdüren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu esnafın sorunlarını Meclis gündemine getirmeye devam ediyor."

Haber Akhisar

Manisa ve ilçelerinde esnaf ziyaretlerini sürdüren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu esnafın sorunlarını Meclis gündemine getirmeye devam ediyor.

Son olarak gözlükçü esnafının dile getirdiği devletin verdiği gözlük çerçeve ve cam bedellerinin 17 yıldır artırılmamasını gündeme taşıyan Bakırlıoğlu 37 lira ile ancak gözlük kılıfı alınır diyerek tepki gösterdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına gözlük bedellerinin 17 yıldır neden artırılmadığını soran Bakırlıoğlu Türkiye’de 6600 optik müessesi, 147 imalatçı fabrika, ithalatçı tedarikçi ve 30.000 çalışanıyla gözlükçülüğün önemli bir sektör olduğunu vurguladı.

2002 Yılında Devletin Ödediği Parayla, Bir Gözlük Alınabiliyordu

AKP iktidara geldiği 2002 yılında ödenen gözlük bedeliyle vatandaş bir gözlük alabilirken, bu gün gözlükçülerin reçeteleri işleme koyma gereği bile duymadıklarını belirten CHP Milletvekili Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada Sosyal Güvenlik Kurumu üç yılda bir olmak üzere gözlük çerçeve bedeli olarak 37,80 TL, gözlük camı için ise 10 lira ile 16 lira arasında ödeme yapmaktadır. Bu rakamlar 17 yıldır hiç değişmemiştir.  Devletin ödeyeceği bedel kırtasiye masrafını bile karşılamamaktadır.

Eskiden sadece fark ödeniyordu, şimdi gözlük bedelinin tamamı ödeniyor.

Sağlık harcamaları içinde olmasına rağmen 17 yıldır ödenen bedellerin değiştirilmemiştir.  Sağlık harcamaları içerisinde, gözlük için ödenen bedel yıllık %1’den azdır Bu bedel, diğer sağlık harcamaları ile kıyaslandığı zaman oldukça düşüktür.

Sağlık Paralı Hale Geldi

Orta halli bir gözlük fiyatının 300 TL olduğu düşünüldüğünde ödenen devlet katkısı anlamını yitirmiştir. Çerçeve ve cam bedeli 50 lirayı geçmemektedir.

Bu politika AKP’nin sağlığı paralı hale getirmesinin adımlarından birisidir. Gözlük göz sağlığı açısından en önemli araçtır. Emekliler için dar gelirliler için devlet katkısı büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca Devlet Memurları Tedavi Yönetmeliğinde 2 yıl olan gözlük yenileme süresi yönetmelik hala yürürlükte olmasına rağmen SGK tarafından 3 yıla çıkarılmıştır.

Yerli Üretime Darbe Vurulmuştur

Özellikle pandemi döneminde hastanelerde göz muayenesi yapılmaması, göz muayenelerinin ertelenmesi nedeniyle gözlükçü esnafı zor durumda kalmıştır. Buna bir de devlet katkısının artırılmaması eklendiğinde esnaf ciddi bir kiriz içerisine girmiştir.

Devlet katkı paylarının 17 yıldır artırılmamış olması yerli üretime de ağır darbe vurmuş, ithalatın artmasına neden oluştur.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu bedelleri artırmalıdır. Dar gelirli, emekliler asgari ücretliler en azından fark ödemeden gözlük alabilmelidirler.

Bakırlıoğlu; ‘‘Bu Paraya Ancak Gözlük Kılıfı Alınır’’
Bakırlıoğlu; ‘‘Bu Paraya Ancak Gözlük Kılıfı Alınır’’Bu haber 2643 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER Güncel HABERLERİ
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

iyi mi

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ