Ak Parti 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı
Haber Akhisar Akhisar'ın Güncel Haber Sitesi | h - Anasayfa
Yazı Boyutu : 12 punto 14 punto 16 punto 18 punto

Ak Parti 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı

Ak Parti 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı 05 Aralik 2010 13:47
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Kadın Kolları 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ile ilgili olarak Akhisar AKP İlçe Teşkilatı Lokali’nde basın açıklaması yaptı.
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Kadın Kolları 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ile ilgili olarak Akhisar AKP İlçe Teşkilatı Lokali’nde basın açıklaması yaptı.
Kadınların toplumdaki önemi vurgulayan AKP Kadın Kolları Başkanı Şemsi Okur’un okuduğu basın açıklamasının tam metni:
5 Aralık 1934'de, Türk Kadını genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuş.5 Aralık Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıldönümü ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun. 5 Aralık 1934 Anayasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı.
5 Aralık Kadın Haklan Günü Basın Açıklaması Tarihte seçme ve seçilme hakkı ilk defa feodalizmin yıkılmasıyla birlikte mülk sahibi erkeklere tanınan bir vatandaşlık hakkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Fransız ihtilalinden sonra mülk sahibi olmayan erkeklere de oy hakkı tanındı. Bunu beyaz ırktan gelmeyen siyah erkeklere tanınan oy hakkı izledi. Ancak kadınların seçme ve seçilme hakkını elde edebilmeleri için uzun yıllar mücadele etmeleri gerekti. Türkiye'de ise 5 Aralık 1934'te kadınlar genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkını kazandılar. Türkiye'de kadınların siyasal haklarının tanınması ile ilgili iki yanlış düşünce söz konusudur. Bunlardan ilki kadınların siyasal alanda mücadele etmedikleri bu hakkın onlara tepeden verildiğini iddia eden görüştür. İkinci görüş ise birincinin uzantısı olarak devam eden ve Türkiye'de kadınlara siyasal hakları tepeden verildiği için bu haklarını kullanmadıklarını ya da kullanamadıklarını ifade eden görüştür.
Seçimlerde kadın adayların desteklenmesi son derece olumlu bir tavır olmasına rağmen ister istemez "hangi kadın adaylar?" sorusu da gündeme gelmektedir. Kadın adayların tamamına eşit mesafede durma ve adaylarda kadın olmak dışında hiçbir koşul aramamakta yanlış bîr tutumdur. Türkiye'de yaşayan kadınların sorunları olan yoksulluk, aile içi şiddet, sığınma evleri, siyasal yaşam ve kanunlardaki ayrımcılık gibi konulara değinmeyen partilerin ve kadın sorularından bihaber kadın adayların desteklenmesi kadın sorunlarına karşı duyarsız erkek tipi tavır takınacak kadın vekilleri meclise taşır.
Evet kadın haklarıyla ilgili talepler çok... Dünyanın birçok yerinde de bunların en azından bir kısmının karşılanması yolunda gelişmeler oldu. Fakat bunların her ülkedeki çözümün anahtarı kadınların siyasetteki ağırlıklarının yeterli düzeye ulaşmasıdır. Çünkü her konuda olduğu gibi kadın konularında da sorunların çoğunun çözüm yeri parlamentodur. Orada da o soranları en iyi bilip anlatabilecek olanlar, elbette kadınlardır.
5 Aralık 1934 tarihinde seçme seçilme hakkını elde ettik etmesine ya aradan geçen 76 yıllık sürede seçme seçilmenin seçilme bölümünde hiçbir gelişme göze çarpmıyor. Kadınlar TBMM'de %4.4 yerel yönetimlerde ise yüzde I oranında temsil ediliyorlar. Toplumun yarısını biz teşkil ediyoruz. Sayımıza ve birde temsil oranlarımıza bakın. Var olan kimi olanaklarımızda sessiz sedasız elimizden alınmak isteniyor. Kadınlar iş yaşamına girmek için yıllardır mücadele veriyorlar. Batıda pozitif ayrımcılık olarak kotanın bile az bulunduğu kadınların yarı yarıya temsilinin konuşulduğu şu günlerde var olan olanaklarımızın sessizce elimizden alınmaya çalışılması da çok düşündürücüdür. Önümüzde genel seçim süreci yaşanacak tır,bu nedenle yeterli donanımlı ve kadın ve insan sorunlarına duyarlı kadınlarımızı siyasal platforma davet ediyor ve kilit noktalardaki insanlarımızı da kadınlarımıza gerekli önemi vermelerini istiyoruz.Tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Haklan Gününü kutlar, sahip olduğumuz haklarımızı gerektiği gibi kullanabilme yönünde var güçleriyle çalışmalarını dilerim.

Paylas

Mustafa ÖZDEMİR

Bu haber 3999 defa okundu.
<< Önceki || Sonraki >>
     

Henüz Yorum Yapılmamış . İlk Yorum Yapan Siz Olun

jooble-tr.com Manisa’daki İş İlanları
Yazarlar
1 2
/////////////////////////// /////////////////////////// ///////////////////////////

Ana Sayfa

» Sitene Ekle  » Anasayfa Yap   » Sık Kullanılanlar  » RSS  » Site Haritası
2009 © Tüm hakları saklıdır. Sitemizde bulunan hiçbir materyal kaynak gösterilse dahi yazılı izin olmadan kopyalanamaz.