Akhisar Ülkü Ocakları 10 Kasımda Anıtkabir’de
Haber Akhisar Akhisar'ın Güncel Haber Sitesi | h - Anasayfa
Yazı Boyutu : 12 punto 14 punto 16 punto 18 punto

Akhisar Ülkü Ocakları 10 Kasımda Anıtkabir’de

Akhisar Ülkü Ocakları 10 Kasımda Anıtkabir’de 12 Kasim 2010 16:29
Akhisar Ülkü Ocakları 10 Kasımda Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü 72. Vefat yılı
Akhisar Ülkü Ocakları 10 Kasımda Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü 72. Vefat yılı dolayısı ile Anıtkabir’i başkan İskender Çelik ve Yönetim kurulu ziyaret etti.
Akhisar Ülkü Ocakları Başkanı İskender Çelik Basın Açıklaması Yaptı. Çelik”
Bildiğiniz üzere, yarın Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat yıldönümünüdür. Hayatını içinden yetiştiği Türk milletine adayan aziz Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin üzerinden tam 72 yıl geçmiş bulunuyor. Varlığı sona ermiş kabul edilen büyük milletimizi, temellerinden çökmüş ve ömrü tamamlanmış bir imparatorluğun enkazı altından çekip çıkararak, hürriyetine kavuşturan bu büyük devlet adamını minnet ve şükran duygularımızla bir kez daha yâd ediyoruz. Yaktığı bağımsızlık meşalesinin altına milletimizi toplayarak; işgale, esarete ve teslimiyete başkaldıran ve haddini bildiren Gazi Mustafa Kemal'e çok şey borçlu olduğumuz hepinizin malumudur. Yıllarca süren savaşlardan ve her tarafı saran yoksulluktan dolayı yorulmuş, yıpranmış ve hırpalanmış Türk milletine, sahip olduğu kudreti ve haşmeti hatırlatıp ayağa kaldıran şüphesiz o'nun yüksek liderliği ve eşsiz azmi olmuştur. Samsundan attığı ilk adımla başlayan milli bekaya sahip çıkma kararlılığı, yaklaşık 150 yıldır geri çekilen milletimizi Sakarya kıyısında tutundurmuş ve Büyük Taarruzla sonuçlanacak kutlu zaferimize zemin hazırlamıştır.
Nitekim zulüm ve eziyeti kendilerine vasıta yapan emperyalist mihrakların, Türk'ün iman örsünde dövülmüş inancıyla vatanımızdan sürüp çıkarılması tabiidir ki üzerimizde hesapları olanları şaşkına çevirmiş ve beklemedikleri bir mağlubiyetle tanıştırmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk; cesareti, fedakârlığı, hamiyeti ve ileri görüşlülüğü şahsında temerküz ettirmiş; milletiyle tek vücut olarak kurtuluş mücadelesini ne mutlu ki Cumhuriyetle taçlandırmıştır. Öyle ki dönemin şartlarını düşündüğümüzde, yapılanların ne kadar eşsiz olduğunu ve hangi bedelleri ödeyerek bugünlere geldiğimizi çok daha iyi anlayabiliriz. Bunun için Atatürk önemlidir, muhteremdir ve bizim gönlümüzde müstesna bir yeri vardır. Kendisi, millet adına attığı her adımın, aldığı her kararın, gerçekleştirdiği her icraatın mutlaka meşruiyetine dikkat ve özen göstermiştir. Buna, milli uyanışı sağlamak üzere Anadolu'nun bağrında, milletimizin maddi ve manevi gücünü harekete geçirirken bile riayet etmiş ve pusulası yapmıştır.
Ömrü hayatındaki uygulamalarında ihtiyatlı davranışın, derinlemesine düşüncenin, yerinde bir mantığın ve basiretli bir aklın, detaylara takılmayan, ama ihmal de etmeyen geniş bir vizyonun tüm parıltıları o'nda bütünleşmiştir. Türk milletinin şeref ve haysiyetini her şeyin üstünde tutmuş ve korumak için yokluklara ve nice imkânsızlıklara asla boyun eğmemiştir. Bir tarafta dış düşmanlara karşı olağanüstü bir direniş gösterirken, diğer tarafta içerideki ihanet çeteleriyle, iflas etmiş ve işgalcilerle işbirliği yapmış olan çevrelerle uğraşmış; ama asla inandığı yoldan dönmemiştir.
Türk milletine, geçmişindeki zaferlerini tekrarlayabileceğini bıkmadan, usanmadan anlatmış ve 'Ya İstiklal Ya Ölüm' diyerek tarihe geçen bir irade göstermiştir.
Derin kavrayışı, geniş kültür ve köklü tarih şuuru kapsamında, milletimizin ihtiyaç ve beklentilerini milli mücadele kahramanlarıyla birlikte tespit etmiş ve bunların gereklerini yerine getirmek için hayatının sonuna kadar çaba sarf etmiştir.
Türk milletinin hak ettiği muasır medeniyet seviyesi onun için ulaşılabilecek bir amaçtı. Gelişmemiz, kalkınmamız ve Türk kimliğiyle ilerlememiz onun beklentisiydi ve vasiyetiydi. Türk olmanın gururunu ve gereklerini her daim taşınmasını öğütlemişti ve bunu da “Ne Mutlu Türk'üm” diyerek özetlemişti. Tarihten ders alan ve bunu da bir an olsun aklında çıkarmayan yine kendisiydi.
Milli mücadelenin başarıya ulaşmasında; asırlardan beri çekilen milli felaketlerin neden olduğu uyanıklığın ve aziz vatanımızın her yöresini sulayan şehit kanlarının belirleyici olduğunu iyi biliyordu. Kazanma iradesine sahip ve bağımsızlığına düşkün olan bir milletin ayağa kalkınca hangi mucizeleri gerçekleştirebileceğini en iyi o gösterdi. Milletimize inandı ve güvendi. Ve Türk milletinin kendi geleceği hakkındaki tek söz ve yetkinin yine kendisinde olmasını Cumhuriyetle birlikte sağladı.
İftihar ettiğimiz ve her şart altında sahip çıkacağımız bu kutsal emanetle ne kadar övünsek azdır. Bugün Cumhuriyetimiz tehlikelere maruz kalsa da, dişini gösteren mihraklar şehit kanıyla sınırları çizilen vatan topraklarımızı pay etmeye hazırlansalar da, bilsinler ki karşılarında gücünü dün olduğu gibi Türk milletinden alan ve milli mücadelenin hatıralarını içinde taşıyan Ülkücü Hareket vardır ve hain emellere asla geçit vermeyecektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının yıldönümünde aziz hatırasını hürmetle anıyor; kendisine, kurucu kahramanlara ve muhterem şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, Aziz Ve Yüce Türk Milletine Sevgi Ve Saygıyla Arz Ederim..
Kubilay Şenbay

Bu haber 2282 defa okundu.
<< Önceki || Sonraki >>
     

Henüz Yorum Yapılmamış . İlk Yorum Yapan Siz Olun

jooble-tr.com Manisa’daki İş İlanları
Yazarlar
1 2
/////////////////////////// /////////////////////////// ///////////////////////////

Ana Sayfa

» Sitene Ekle  » Anasayfa Yap   » Sık Kullanılanlar  » RSS  » Site Haritası
2009 © Tüm hakları saklıdır. Sitemizde bulunan hiçbir materyal kaynak gösterilse dahi yazılı izin olmadan kopyalanamaz.