Akhisarlı işletmeler İçin Rüzgar Enerjisi Fırsatı
Haber Akhisar Akhisar'ın Güncel Haber Sitesi | h - Anasayfa
Yazı Boyutu : 12 punto 14 punto 16 punto 18 punto

Akhisarlı işletmeler İçin Rüzgar Enerjisi Fırsatı

Akhisarlı işletmeler İçin Rüzgar Enerjisi Fırsatı 03 Subat 2012 11:28
Son çıkan mevzuatlar sayesinde rüzgar enerji yatırımları artık orta ve büyük ölçekli işletmeler için de mümkündür.
Haber Merkezi

Son çıkan mevzuatlar sayesinde rüzgar enerji yatırımları artık orta ve büyük ölçekli işletmeler için de mümkündür. Rüzgar enerjisinden kendi elektriğinizi üreterek, elektrik maliyetlerinizi en düşük seviyeye indirirsiniz, elektrik fiyat artışlarından bağımsız olursunuz ve bunları yaparken çok yüksek kazançlar elde edersiniz. Peki bu yatırımı yaparken Manisalı işletmeciler nelere dikkat etmeli ve nerden başlamalı? Bu soruyu AYETEK Wind Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özel bey’e sorduk.


Rüzgar enerjisi işletmeler için neden önemlidir?

Ülkemizde refah seviyesinin artması, nüfus artışları ve sanayileşmeden dolayı enerji kullanımını her geçen gün artmaktadır. Tabi, talebin artmasıyla birlikte elektrik maliyetleri de artmaktadır.

Bu maliyet artışlarından dolayı özellikle orta ve büyük ölçekli işletmeler için enerji maliyetleri önemli bir gider kalemi haline gelmiştir. Elbette ki, her işletme bütün maliyetlerini ve gider kalemlerini düşürmek ve kârını olabildiğince yükseltmek için gayret göstermektedir. Fakat bu güne kadar enerji maliyetlerini düşürmek için işletmelere çok fazla kârlı çözümler sunulmamıştır.

Nihayet, kısa zaman önce yapılan mevzuat değişiklikleri sayesinde artık çok kârlı bir alternatif mevcuttur. Bu alternatif: rüzgar enerjisinden kendi elektriğinizi üretmektir. Rüzgar enerji yatırımı yapmakla, elektrik maliyetlerinizi en düşük seviyeye indirirsiniz, elektrik fiyat artışlarından bağımsız olursunuz ve bunları yaparken çok ciddi kazanç elde edersiniz. Bu yeni fırsatı kaçırmayın.

Bu mevzuat hakkında bilgi verirmisiniz?

Türkiye’deki lisanslı rüzgar yatırımlarına büyük bir ilgi oluşmuştur. Diğer taraftan lisansların sınırlı olması, yeni lisans başvurularının kabul edilmemesi ve yüksek yatırım miktarlarından dolayı Rüzgar Elektrik Santrallerine (RES) sadece büyük şirketler yatırım yapmışlardır.

Ama artık bu tablo değişti. Temmuz 2011 tarihinde çıkan yönetmelik sayesinde rüzgar yatırımları orta ölçekli şirketler için de mümkün olmuştur. Bu yönetmeliğe göre 500 kW altında olmak şartıyla ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olmak şartıyla her tüzel ve gerçek kişi kendi elektriğini üretebilir, bu elektriği tüketebilir ve üretim fazlasını şebekeye satabilir. Bunu yaparken lisans almaktan muaf tutulur. Devlet her üretim tesisinden en az 10 yıl boyunca şebekeye verilen elektriğe alım garantisi vermektedir. Üretilen her KWh için 7,3 dolarsent garantidir. Fakat türbin tamamen Türkiye’de üretilirse bu rakam 11 dolarsente kadar çıkar. Bu da yerli üretilen türbinleri tercih etmek için önemli bir sebeptir.

Yönetmelikte en önemli meselelerden biride iletim trafosu başına 2 MW sınırlama getirilmiş olmasıdır. Yani trafo başına 500 kW’tan 4 tüzel kişi başvuru yapabilir. Bu sınırlama da en kısa zamanda, kontenjan dolmadan önce, başvuru yapılması gerektiğini vurgular. Elinizi çabuk tutmakta fayda var.

Rüzgar enerjisinin avantajları nelerdir?

Ekonomik kazanç
Takdir edersiniz ki yapılan her yatırım en başta yatırımcıya kazanç sağlamalıdır ve en kısa zamanda kendini amorti etmelidir. Rüzgar enerji yatırımı kendini kısa zamanda amorti eden ve uzun vadeli gelir garantisi olan çok kazançlı bir yatırımdır.

Örnek verecek olursak: Yıllık ortalama 7,5 m/s rüzgar hızını ve üretilen elektriğin tamamının tüketildiğini temel aldığımızda AYE 250 türbin yatırımı kendini 4,2 yılda amorti etmektedir ve 20 yıl neticesinde yaklaşık 2,8 milyon € kazanç sağlamaktadır. Bu rakam aylık ortalama olarak 27.000 TL kazanca tekabül eder.

Tabi bu değerler her işletme için değişkenlik göstermektedir. Rüzgar türbin yatırımının sizin koşullarınızda ne kadar gelir getireceğini öğrenmek için bir Ön Fizibilitenin yapılması çok önemlidir.

Rekabet Avantajı
Her işletmenin sürdürülebilir olması ve uzun vadede ayakta kalabilmesi için rekabet avantajı edinmesi çok önemlidir. Bunun için maliyetlerinizi düşürmek önemli bir stratejidir.

Rüzgar türbin yatırımının en önemli özelliği girdisinin, yani rüzgarın, bedava olmasıdır. Rüzgar türbini yatırımı yaptığınızda, en önemli maliyetlerinizden biri olan, elektrik fiyat artışlarından en az 20 yıl boyunca bağımsız olursunuz. Rüzgar potansiyeli yüksek olmayan diğer bölgelerde ki rakiplerinize nazaran önemli bir rekabet avantajı sağlamış olursunuz. Hatta elektrik fiyatları arttıkça rekabet avantajınız artar. Çünkü rakiplerinizin enerji maliyetleri çok daha yükselmiş olacaktır.

Yapılacak olan Ön Fizibilite neticesinde rüzgar türbini yatırımı ekonomik açıdan mantıklıysa, bu yatırımı yapmamak önemli bir rekabet avantajını kaçırmak anlamına gelir. Şirketinizin uzun vadede sürdürülebilirliği için bu fırsat kesinlikle kaçırılmamalıdır.

Satış Artışı
En az maliyetleri düşürmek kadar önemli olan diğer bir strateji ise şirketinizin marka imajına yatırım yapmak ve müşterileriniz için tercih sebepleri oluşturmaktır. Daha fazla tüketiciye ulaşmak ve pazar payınızı artırmak için bu çok önemlidir.

Rüzgar türbini yatırımı yapmak elektrik maliyetlerinizi en düşük seviyelere indirdiği gibi marka imajınıza yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir. Böyle bir yatırım ürünlerinizin çevreye saygılı olduğu imajına dikkat çeker. Yapılan araştırmalar bu imajı veren şirketlerin satışlarında çok ciddi artışlar olduğunu ispatlamıştır. Avrupa ve Amerika’da Starbucks ve İKEA gibi büyük şirketlerde dâhil olmak üzere bu yöntem sıklıkla ve başarıyla kullanılmaktadır. Büyük şirketleri ve işletmeleri bırakın Avrupa ve Amerika’da artık çiftçiler bile rüzgar enerjisi yatırımı yapmaktalar.

Yani AYE 250 rüzgar türbin yatırımı yapmak sadece maliyetlerinizi düşürmek için değil aynı zamanda işletmenize katacağı reklam değerinden ve prestijden dolayı satışlarınızı artırmak için kaçırılmaz bir fırsattır.

Konforlu Kazanç ve Güç Birliği
‘Birlikten güç doğar’ gibi anlamlı bir atasözümüz olmasına rağmen maalesef ülkemizde, günlük işletme esnasında çıkan anlaşmazlıklardan dolayı, ortaklıkların ömrü çok uzun olmamaktadır.

Rüzgar türbinlerinin işletmesi yatırımcılar açısından çok kolay olduğu için ve AYETEK Wind şirketimiz tarafından Bakım Onarım faaliyetleri yürütüldüğü için anlaşmazlıkların çıkma ihtimali yoktur.

Rüzgar türbini yatırımı yapmak uzun vadeli ve sağlıklı ortaklıklar kurulması için kaçırılmaz ve benzersiz bir fırsattır. Ortak olarak değil de tek başınıza bu yatırımı yapmak istediğinizde yine aynı şekilde başınız ağrımadan, tabiri caizse rüzgar estikçe para kazanmanın yolu rüzgar türbin yatırımıdır.

Sosyal Sorumluluk
Hepimiz çocuklarımıza, torunlarımıza yani neslimize güzel bir gelecek hazırlamak isteriz. Onların yaşanabilir ve temiz bir dünyada, sıkıntı çekmeden yaşamaları için gayret gösteririz.

Rüzgar enerji yatırımı çocuklarınızın ve hatta torunlarınızın istifade edeceği bir yatırımdır. Petrol, gaz, kömür ve benzeri fosil enerji kaynaklarının çevreye verdiği zarar ve küresel ısınma üzerindeki etkisini göz ardı edemeyiz. 2010 yılında Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısı ve yakın zamanda Japonya’da yaşanan nükleer kriz gibi felaketler rüzgar enerjisi gibi temiz ve güvenli enerji kaynaklarının önemini arttırmıştır.

Rüzgar türbin yatırımı yapmak yeni nesillere daha temiz, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir Türkiye bırakmak için eşsiz bir fırsattır.

Avantajları kısaca özetlemek gerekirse
AYE 250 rüzgar türbin yatırımı yapmak en başta çok kazançlı bir yatırımdır ve koşullara bağlı olarak aylık 27.000 TL kâr getirir. Sizin işletmenizin koşullarında ne kadar kazanç getireceğini öğrenmek için Ön Fizibilite yaptırın.

Böyle bir yatırım size, rüzgar potansiyelinin olmadığı bölgelerdeki veya bu yatırımı yapmayan rakiplerinize karşı çok ciddi bir rekabet avantajı sağlar. Aynı zamanda şirketinize kattığı marka değeri ve prestijden dolayı satışlarınızı artırır. Bu yatırım ortaklık ve güç birliği için çok elverişli olduğu gibi çevreye duyarlı ve sosyal sorumluluğunun bilincinde olan işletmeler için kaçırılmaz bir fırsattır.

Rüzgar enerjisi yatırımı yaparken nelere dikkat etmeli?

Kendini kanıtlamış teknoloji
Yapılacak olan rüzgar enerji yatırımlarında en önemli unsurlardan biri teknolojinin güvenilir bir kaynaktan gelmesi ve kendini fazlasıyla ve uzun vadede ispat etmiş olmasıdır. Aynı zamanda rüzgar türbininin tasarım esasları dünya rüzgar enerji sektörü tarafından kabul gören 3 kanatlı bir sistem olmasına dikkat edilmelidir. Ülkemizde gördüğünüz büyük Rüzgar Elektrik Santrallerinde uygulanan türbinlerin hepsi 3 kanatlı olması tesadüf değildir.
Sermaye gücü olan tedarikçi
Her yatırımda olduğu gibi tedarikçi şirketinizin finansal açıdan sağlam ve güvenilir olması çok önemlidir.

Yerli üretilen türbinler
Yerli üretim teşviklerinden dolayı KWh başına 7,3 dolar sent yerine 11 dolar sente kadar ürettiğiniz elektriği satabileceksiniz. Bu yüzden yerli üretilen türbinleri tercih etmek gereklidir.

Bakım, onarım ve garanti
Rüzgar enerji yatırımı yapmak size birçok avantaj sağlayacaktır fakat mesele burada bitmiyor. Türbinden en iyi verimi alabilmek için periyodik olarak bakım ve onarımı yapılması lazım. Daha da önemlisi rüzgar türbinine verilen garantidir. Türbinin bütün parçaları 10 yol garantili olmalıdır ve bu garanti en az %95 emre amadelik garantisi ve %95 güç eğrisi garantisi içermelidir. Verilen garantilere göre tedarikçi şirketin ürününe ne derecede güvendiğini ölçebilirsiniz.

Yatırım yapmak isteyenler ne yapmalı?

Kontenjana dikkat!
Bahsettiğim gibi yönetmelikte en önemli meselelerden biri iletim trafosu başına 2 MW sınırlama getirilmiş olmasıdır. Kontenjan dolmadan önce başvuru yapılması çok önemlidir. Bu yüzden ilgili yatırımcıların ellerini çabuk tutmalarında fayda vardır. Bir kez başvurunuz kabul olduktan sonra kapasite size tahsis edilir ve 2 yıl içerisinde yatırım yapmanız gerekir. Tıpkı bedelsiz arazi tahsisleri gibi. 2 yıl içerisinde yatırım yapmazsanız başvuru kabulünüz geri çekilir.

Derhal Ön Fizibilite ve Başvuru!
Başvuru yapmadan önce en başta kurulum yapmayı düşüneceğiniz bir alanda Ön Fizibilite yapılması gerekir. Önce kurulum yapmayı düşüneceğiniz alanın noktasal rüzgar verileri temin edilir. Bununla birlikte elektrik tüketiminiz ve hangi saatlerde elektrik kullandığınıza bakarak kapsamlı bir Ön Fizibilite kısa sürede yapılır. Ön Fizibilite yaptırmak veya rüzgar enerji yatırımları hakkında kapsamlı bilgi almak isteyenler www.ayetek.com adresinden bize ulaşabilirler. Bu fırsatı kaçırmayın!

Paylaş

Bu haber 3331 defa okundu.
<< Önceki || Sonraki >>

     

Henüz Yorum Yapılmamış . İlk Yorum Yapan Siz Olun

jooble-tr.com Manisa’daki İş İlanları
Yazarlar
1 2
/////////////////////////// /////////////////////////// ///////////////////////////

Ana Sayfa

» Sitene Ekle  » Anasayfa Yap   » Sık Kullanılanlar  » RSS  » Site Haritası
2009 © Tüm hakları saklıdır. Sitemizde bulunan hiçbir materyal kaynak gösterilse dahi yazılı izin olmadan kopyalanamaz.